.::Drenica Hacking Group::.
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
.::Drenica Hacking Group::.

.::Drenica Hacking Group::.
 
ForumForum  PortaliPortali  Latest imagesLatest images  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimiidentifikimi  

 

 Ku lindi Skenderbeu dhe ku jetoi

Shko poshtë 
AutoriMesazh
Gzm The Hack's
Admin
Gzm The Hack's


Numri i postimeve : 357
Points : 1065
Join date : 18/06/2009
Age : 28
Location : Kosova

Ku lindi Skenderbeu dhe ku jetoi Empty
MesazhTitulli: Ku lindi Skenderbeu dhe ku jetoi   Ku lindi Skenderbeu dhe ku jetoi EmptySat Jun 27, 2009 11:20 pm

Të dhëna per Skenderbeun dhe personazhin e tij qe pritet ta shohin se shpejti ne film:

- Gjergj Kastriot Skënderbeu lindi në Dibër, më 6 maj të vitit 1405. Vdiq në Lezhë, më 17 janar 1468.

- Skënderbeu jetoi 62 vjet, 9 muaj e 12 ditë. Është figura më e shquar në historinë e Shqipërisë.

- Skënderbeu mban titullin Hero Kombëtar që nga viti 1965, titulli më i lartë dhe i vetëm që mban një shqiptar.

- Vlera më e lartë kombëtare e figurës së tij është se për 25 vjet ai mbajti larg Shqipërisë ushtrinë turke.

- Janë dy shpata të Skënderbeut. E para i është dhuruar nga Papa në Krishtlindjet e vitit dhe peshon 1.3 kg. E dyta është model turk, është 121 cm dhe peshon 3.2 kg.

- Gjatë gjithë jetës së tij, Skënderbeu zhvilloi 30 beteja, nga të cilat 29 prej tyre i fitoi dhe vetëm një humbi.

- Përkrenarja me kokën e dhisë që mbante Skënderbeu ishte një simbol i huazuar nga legjendat e Pirros së Epirit dhe Aleksandërit të Madh.

- Për Skënderbeun janë shkruar në të gjithë botën 600 libra, mes tyre romane, libra historikë dhe tregime.

- Pasardhësit e sotëm të Kastriotit janë Alesandro Castriota Scanderbeg, mjek në Romë, si dhe i vëllai i tij, Xhulio, avokat.

- Kali i Skënderbeut është një tjetër simbol që ka shoqëruar heroin. Sipas Marin Barletit, ai ishte i bardhë, i një race të zgjedhur
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://www.dhg-ks.tk
 
Ku lindi Skenderbeu dhe ku jetoi
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1
 Similar topics
-
» Ku lindi Skenderbeu dhe ku jetoi

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
.::Drenica Hacking Group::. :: Shkencat Shoqerore :: Historia-
Kërce tek: